شنبه, 04 تیر 1401

پردیس توسعه انرژی و محیط زیست

نتایج و دستاوردها:

دستیابی به دانش فنی طراحی آزمایشگاه توسط نیروهای متخصص داخلی

 اخذ نمونه از تولیدکنندگان خارج از کشور جهت ارزیابی عملکرد محصولات

امکان اجرای پروژه های تحقیقاتی توسط مراکز علمی

فروش نمونه بستر تهیه شده به سایر کشورها

 

مگاپروژه:

با توجه به گسترش استفاده از کلکتورها و آب گرمکن های خورشیدی در کشور، با هدف انجام آزمونهاي فني و عملكرد بر روي سيستمهاي حرارتي خورشيدي اعم از كلكتورهاي حرارتي، مخازن ذخيره و آبگرمكنهاي خورشيدي بمنظور دريافت نشان استاندارد داخلي، پژوهشگاه صنعت نفت با حمايت ستاد توسعه فناوري انرژي‌هاي تجديدپذير وابسته به معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري  اقدام به احداث اولین آزمایشگاه مرجع کشور در زمینه آزمون عملکرد  حرارتي کلکتورها و آب گرمکن های خورشیدی نمود.

با وجود آنکه استانداردهای ملی آزمون کلکتورها و آب گرمکن های خورشیدی با شماره های ملی 7129 و 7385  از سال ها پیش تدوین شده اند، لیکن تا این زمان آزمایشگاه مرجعی برای آزمون این تجهیزات وجود نداشته است.

بستر آزمون احداث شده با استفاده از آخرین تکنولوژی های موجود در جهان جهت تحقق شرايط استانداردهاي فوق الذكر طراحی و ساخته گرديده، كه کلکتورها و آب گرمکن های خورشیدی ساخته شده و یا وارد شده بر طبق استانداردهای معتبر مورد آزمون قرار خواهند رفت. 

با توجه به امکانات موجود در این بستر آزمون، از آن می توان به عنوان یک مجموعه آزمایشگاهی برای تحقیق و توسعه در زمینه کلکتورهای خورشیدی نیز استفاده نمود.

 

توسعه توانمندی‏های علمی و فناوری کشور:

بواسطه وجود بستر تست مناسب، شرکتهای تولیدکننده تجهیزات خورشیدی-حرارتی، قادر به ارزیابی کیفیت محصولات تولیدی خود شده و در جهت ارتقاء کیفی آنها و رسیدن به سطوح بالاتر استانداردهای  معتبر کوشش کرده  و این امر بسترساز ارتقاء سطح تکنولوژیکی کشور خواهد بود. همچنین مراکز تحقیقاتی و دانشگاه می توانند از تجهیزات فوق برای انجام پروژه های تحقیقاتی استفاده نمایند.

 

تاثیر بر GDP:

توانمندی­ای که متخصصین داخل کشور بواسطه این پروژه در طراحی این محصول کسب کرده­اند قابلیت فروش به سایر کشورها و افزایش ترخ ورود ارز به داخل کشور و بطبع آن افزایش GDP را به همراه دارد.

 

افزایش نرخ صادرات:

با افزایس سطح کیفی محصولات زمینه ورود تولیدکنندگان داخلی به بازارهای بین­المللی میسر می­گردد.

 

اشتغال زایی:

با جلوگیری از ورود محصولات بی کیفیت خارجی، بستر برای افزایش تولید شرکتهای داخلی مهیا گشته و این موجب بکارگیری نیروی انسانی در کشور می گردد.

 

کاهش اثرات تحریم/ افزایش خودکفایی ملی:

بی شک این محصول جزء مواردی است که به راحتی توسط کشورهای صاحب تکنولوژی در اختیار ما قرار نمی­گرفت و اکنون حتی قادر به اخذ سفارشات خارجی برای ساخت این محصول هستیم.

 

تقویت اقتصاد دانش بنیان:

این محصول تقریبا 40% قیمت نمونه­های مشابه خارجی بوده و این امر بیانگر ارزش افزوده ایجاد شده به واسطه دانش بومی کشور می­باشد.
 

جنبه ‏های نوآوری:

عدم وجود نمونه داخلی طراحی شده، تلفیق عملکرد چندنمونه خارجی در یک محصول، طراحی بومی نرم افزار تست

 

مرزهای دانش جهان در زمینه علمی این طرح:

مرز دانش این طرح در مقایسه با موارد بین­المللی تقریبا از موقیت یکسانی بر خوردار بوده و این طرح بر پایه جدیدترین تکنولوژی­های دنیا پایه ریزی گردیده است.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد