شنبه, 04 تیر 1401

پردیس توسعه انرژی و محیط زیست

طرح های کاربردی/ حل معضل:

با توجه به لزوم اهميت تشخيص و آشكارسازي سريع آلاينده ها در حوزه‌هاي مختلف، تولد صنعت سنسور در كنار صنعت نفت و گاز كه از سرمايه‌هاي اصلي مملكت مي‌باشد انتظار مي‌رود. لذا در اين راستا محققان پژوهشگاه صنعت نفت بر آن شدند با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در جهت تحقيق و توسعه ساخت سيستم‌هاي سنجش و پايش آلاينده‌هاي زيست محيطي در ظهور صنعت سنسور پيشگام باشند. دستگاه‌هاي پرتابل ساخته شده توانايي تشخيص انواع آلاينده‌هاي موجود درآب، خاك، پساب و هوا را در غلظت ppb با دقت بسيار بالا  را دارا مي‌باشند. اين دستگاهها توانايي ذخيره و انتقال داده‌هاي مربوط به هر پايش را دارند.

 

مگاپروژه:

انتشار گازهاي آلاينده در هوا و ديگر آلاينده‌ها در آب و پساب در بسياري از واحدهاي عملياتي صنعت نفت وجود دارد كه با استفاده از اين دستگاهها مي‌توان نشت سريع انواع گاز را مشخص كرد و از وقوع حوادث جبران ناپذير جلوگيري بعمل آورد.

 

بومی سازی:

دانش فني ساخت سنسورهاي پرتابل تشخيص آلاينده‌هاي صنعت نفت تاكنون در اختيار كشورهايي مانند آمريكا، ژاپن و انگليس بوده است. پژوهشگاه صنعت نفت با بومي‌سازي دانش ساخت سنسورها و بهينه‌سازي آنها با فناوري‌هاي جديد و پيشرفته گام مؤثري را در بهبود عملكرد دستگاههاي پايش برداشته است.

 

جلوگیری از خروج ارز:

ساخت دستگاههاي پرتابل تشخيص غلظت آلاينده‌ها با توجه به كاربرد گسترده در اكثر صنايع مانند نفت، خودروسازي و معادن و از طرفي حمايت مسئولين مربوطه به اهميت جايگاه صنعت سنسور در كشور مي‌تواند منجر به كارآفريني نسل جوان و جلوگيري از خروج ارز از كشور گردد.

 

تجاری سازی:

دستگاههاي پرتابل تشخيص انوع گازهاي موجود در هوا O2 ، SO2 ، CO ، NO ، H2S ، CH4، دستگاههاي پرتابل تشخيص انواع آلاينده‌هاي پساب مانند فنل، فلزات سنگين ، COD و PPH

 

توجیه اقتصادی:

با توجه به اينكه تمام مراحل طراحي و ساخت دستگاههاي پرتابل توسط محققين پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفته است چيدمان و طراحي اين دستگاهها به نحوي مي‌باشد كه قابل تعميم به ديگر آلاينده‌ها نيز است. همچنين ساخت سنسورهاي اين دستگاهها با روشي مقرون به صرفه صورت گرفته است كه در توليد انبوه مي‌توان انواع سنسورهاي مختلف را ساخت.

 

نظر کارفرما:

ساخت دستگاههاي پرتابل با حمايت مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران انجام و در نهايت در منطقه جزيره خارگ مربوط به شركت نفت فلات قاره و شركت پايانه‌هاي نفتي مورد ارزيابي قرار گرفت.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد