ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷

راه حل های صنعتی

راه حل­هاي صنعتي

 

back circle green از جمله خدماتی که در گروه پژوهشكده حفاظت صنعتي  انجام می شود آنالیز شکست قطعات صنعتی است. به طور معمول، برای کاهش هزینه‌ها و زمان مربوط به تعویض قطعات صنعتی باید ابتدا دلیل شکست مشخص گردد تا به این طریق با برطرف کردن علت واقعی بروز شکست (شامل شرایط بد کاری، انتخاب مواد نامناسب، عدول از الزامات طراحی و غیره)، از قطعات بعدی با حداکثر بازدهی استفاده نمود. در گروه خوردگی فلزات، این امر به صورت متداول و بر مبنای استانداردهای بین المللی مانند ASTM G۱۶۱ و API RP ۵۷۱ انجام می پذیرد.

back circle green در بسیاری از موارد، لازم است تا برای ادامه کار یک قطعه صنعتی تصمیم گیری شود. به این منظور با توجه به شرایط کارکرد قطعه می توان بررسی‌های لازم را انجام داد و اظهار نظر نمود. استاندارد API ۵۷۹ در این زمینه بسیار راه گشا می باشد. انجام این امر که در حقیقت مناسب بودن برای سرویس دهی (FFS) می باشد جزو فعالیت‌های روزمره این پژوهشکده است. به عنوان مثال تيوبهاي كوره‌هاي صنعتی معمولا تحت شرايط عملياتي دما و فشار بالا قرار دارند. بر اثر شرايط سرويس دهي اين كوره‌ها، وقوع پديده هاي مختلف متالورژيكي بر روي تيوبها موجبات تضعيف خواص متالورژيكي را فراهم می آورد و احتمال بروز پدیده خزش بالا خواهد رفت. بروز پديده‌هاي مختلف خوردگي از جمله خوردگي عمومي، نیز اين موضوع را تشديد كرده و اين تيوبها بسيار زودتر از عمر پیش بینی شده خود تخریب می شوند. گروه خوردگی فلزات در هر یک از دوره های اورهال صنعت به بررسی نمونه ای از تیوب این کوره‌ها می پردازد و میزان عمر باقی مانده آن‌ها را مشخص می‌کند. جهت بهره برداری مجدد از تیوب کوره‌ها راهکارهایی از قبیل به حداقل رساندن کارکرد قطعه در دماهای بالاتر از دمای طراحی، ثبت دوره‌ای حداکثر دما و ضخامت پوسته، کنترل دما و فشار در هنگام روشن یا خاموش کردن کوره ها به منظور کاهش ایجاد شوک‌های حرارتی توسط گروه خوردگی فلزات ارائه می شود.

back circle green وقوع پدیده خوردگی از جمله مشکلات مهم در واحدهای عملیاتی و مجتمع‌های صنعتی می باشد. از جمله پیامدهای ناشی از خوردگی می توان به از کار افتادن قطعات، خارج شدن واحدهای عملیاتی از خط تولید، توقف‌های پیش بینی نشده، اتلاف مواد اولیه و محصولات، کاهش بازدهی و افزایش هزینه اشاره کرد. واحد خوردگی فلزات به منظور کاهش وقوع مشکلات ذکر شده با انجام پروژه های پایش خوردگی در واحدهای عملیاتی و تعیین مکانیزم خوردگی، راه حل‌های مناسبی از قبیل تعویض جنس تجهیزات، استفاده از بازدارنده، اعمال پوشش و حفاظت کاتدی را پیشنهاد می دهد.

back circle green از جمله خدمات قابل انجام در این گروه انجام پروژهای تحقیقاتی مختلف برای شناسائی عوامل خورنده در محیط در شرایط فرایندی و عملیاتی دستگاه ، انتخاب پوشش‌های مناسب برای کنترل خوردگی در این شرایط براساس استانداردهای بین المللی و شرکتی ، ارزیابی آزمایشگاهی و میدانی پوشش‌های  منتخب برای بررسی میزان عملکرد پوشش مطابق با شرایط عملیاتی می باشد.

back circle green سنتز و ساخت و فرمولاسیون نانوپوشش‌های صنعتی برای مقاومت در محیط خورنده داخلی تجهیزات و محیط‌های اتمسفری

back circle green طبقه‌بندی محیط خورنده اتمسفری در پالایشگاه‌ها و میادین عملیاتی مختلف از طریق نمونه گذاری مستقیم و ارزیابی آلاینده‌ها در منطقه، انتخاب سيستم‌های پوششی مناسب برای مقاومت در محیط‌های اتمسفری بر اساس استانداردهای بین المللی و ارزیابی عملکرد پوشش‌های منتخب در شرایط آزمایشگاهی و بر پایه استانداردهای بین‌المللی

back circle green ارزیابی و کنترل کیفیت نمونه رنگ‌های صنعتی و پوشش های خطوله لوله مدفون برای محیط‌های خورنده داخلی و خارجی بر اساس معیارهای بین الملل و مصوب در پژوهشگاه و ارائه گواهی مصرف برای آن نمونه

back circle green انجام پروژه‌های صنعتی در مورد پوشش‌های تخصصی مانند پوشش‌های خطوط لوله مدفون، پوشش‌های زیر عایق‌های حرارتی و پوشش های دریائی

back circle green ساخت، ‌فرمولاسيون، سنتز مواد پايه بازدارنده

back circle green تدوين روشهاي  ارزيابي مواد بازدارنده خوردگي و رسوبگذاري، بيوسايدها، بازدارنده‌ها و تسريع كننده‌هاي هيدراتهاي گازي، محافظت سطوح فلزي و شستشوي شيميايي

پژوهشكده حفاظت صنعتي با سابقه بيش از ۵۰ سال آمادگي لازم در خصوص حل مسائل مربوط به خوردگي در محيط‌هاي صنعتي ارائه دهد تاكنون پروژه‌هاي بسيار متنوع و زيادي در اين خصوص انجام داده است نظير:

 • آناليز شكست كليه تجهيزات صنعتي و ارائه راهكار

 • انتخاب، جايگزيني و فرمولاسيون بازدارنده‌هاي خوردگي

ملاحظات اقتصادي: معمولاً جايگزيني مواد خارجي با توليدات داخلي تا ۵۰ درصد يا بيشتر مي‌تواند ارزش افزوده و سود‌آوري داشته باشد.

 • انتخاب و معرفي پوشش‌هاي مقاوم به خوردگي

 • حل مشكلات خوردگي و رسوب‌گذاري در برج‌هاي خنك كننده و خطوط لوله آتشنشاني

 

در راستای انجام پروژه های تحقیقاتی و اجرایی، این پژوهشکده قادر به طراحی، ساخت و راه ‎اندازی سامانه‌‎های تصفیه پسابهای صنعتی و بهداشتی می‎باشد. در زیر برخی از سامانه ‎های ساخته شده در این پژوهشکده که در حال حاضر در صنایع مختلف نصب و مورد بهره ‎برداری قرار گرفته ‎اند ارائه گردیده است.

سامانه جداکننده نفت از آب (CPI) InterceptorCorrugated Plate

این سامانه در تصفیه فاضلاب برای جداسازی آب از روغن و مشتقات نفتی استفاده می‌شود. ویژگی‌های سامانه CPI شامل سادگی نصب و راهبری، بالا بودن بازده حذف روغن و چربی‌های آزاد از پساب، قابلیت حذف ذرات روغن آزاد تا قطر حداقل ۳۰ میکرومتر، پایین بودن مصرف انرژی، هزینه‌های پایین تعمیر و راهبری، شوک‌پذیری بالا در پذیرش پساب‌های با جریان‌های مختلف و جمع‌آوری خودکار چربی و روغن از سطح و مواد ته‌نشین شده از کف میباشد. این واحدها فقط نیاز به ۱۵ تا ۲۰ درصد از فضای مورد نیاز API داشته و بطور چشمگیری هزینه‌های ساخت و نگهداری را کاهش می‌دهد. واحدهای CPI از مجموعه صفحات موجداری تشکیل شده است که با زوایای ۴۵ تا ۶۰ درجه در داخل مخزن قرار گرفته‌اند. اگر صفحات با زوایای ۶۰ درجه قرار بگیرند، ذرات جامد به سهولت از روی صفحات به سمت پایین سر خورده و در کف مخزن جمع‌آوری می‌شوند.

سامانه شناورسازی به کمک هوای محلول (DAF) Dissolved Air Flotation

شناورسازی به کمک هوای محلول (DAF) یکی از فرایندهای مهم تصفیه آب، پساب و فاضلاب‌های صنعتی می‌باشد که باعث زلال شدن پساب و فاضلاب به علت حذف انواع آلاینده‌های معلق از آن مانند روغن، گریس، چربی و ذرات کلوئیدی می‌شود. عملیات حذف آلاینده‌ها و ذرات کلوئیدی در این روش براساس تزریق هوای فشرده به پساب می‌باشد. دراثر این عمل، حباب‌های ریز آزاد شده به ذرات کلوئیدی معلق در فاضلاب چسبیده و باعث شناورشدن ذرات به سطح DAF می‌گردند که در آنجا توسط کفآب‌روب جمع‌آوری و به یک مخزن نگهداری لجن تخلیه میگردند. به منظور افزایش بازده شناورسازی ذرات کلوئیدی، معمولا به پساب ورودی مواد منعقدکننده و کمک منعقدکننده جهت عملیات انعقاد و بی‌بار نمودن ذرات اضافه می‌گردد. ویژگی‌های سامانه DAF شامل قابلیت حذف بیش از ۹۹درصد چربی‌های امولسیونی، آزاد و ذرات معلق، قابلیت حذف بیش از ۷۵ درصد بار آلودگی شیمیایی (COD) پساب، شفاف شدن پساب خروجی دراثر حذف ذرات کلوئیدی است.

 

هاضم هوازی لجن

متداولترين روشهاي تثبيت لجن،تجزية بيولوژيكي آن به دو صورت هضم بي هوازي و هضم هوازي است. اگر چه هضم بي هوازي لجن داراي سابقه طولاني تري است، ليكن به دلايل زياد ياز قبيل بال ابودن هزينه هاي سرمايه گذاري اوليه و حساس بودن شرايط راهبري، روش هضم هوازي به ويژه درخصوص تصفيه خانه هاي كوچك فاضلاب بيشتر مور دتوجه قرار گرفته است. 

 

عنوان: رفع معضل آلودگی خاک­های آلوده به ترکیبات نفتی با روش سازگار با محیط زیست

نشت آلودگی هیدروکربنی ناشی از حوادث یا نواقص فرایندی صنعت نفت اجتناب ناپذیر است. پژوهشگاه صنعت نفت با اتکا به تجارب میدانی و امکانات تخصصی خود قادر است در کوتاه­ترین زمان آلودگی سایت را ارزیابی و با توجه نوع، شدت و گستره انتشار آلودگی و نیز زیرساخت­ها و شرایط منطقه صنعتی راهکار مناسب کنترل و پاکسازی آلودگی را ارائه و اجرا نماید.

از مهمترین دستاوردهای پژوهشگاه در این حوزه می­توان به طراحي و اجراي موفق فرايند پاکسازي ( فناوری Landfarm) در جزیره سیری برای پاکسازی ۲۰۰۰ تن خاک آلوده به لجن نفتی، پاکسازی ۱۰.۰۰۰ تن خاک و لجن آلوده در استخر هرزاب حفاری در منطقه خانگیران ( فناوری Biopile) و همچنین ارزیابی آلودگی و ارائه راهکار پاکسازی آلودگی زیرزمینی به ترکیبات آروماتیک در منطقه عسلویه اشاره نمود. در این فرايند­ها از توانمندي ميكروارگانيسم­هايي استفاده مي­شود كه قادرند تركيبات نفتي را تجزيه و آن­ها را به دي­اكسيدكربن و ماده­زيستي تبديل كنند. در اين فرايند عملا خاك بازيافت و به طبيعت بازگردانده مي‌شود. روش‌هاي زيستي رفع آلودگي نفتي، از نظر زيست­محيطي و اقتصادي بر روش­هاي فيزيکي و شيميايي برتری دارند؛ با توجه به تامین تمامی اقلام مصرفی، تجهیزات و زیرساخت­های فناوری در کشور، هزینه فرایند توسعه داده شده پژوهشگاه، نسبت به متوسط هزینه­های جهانی بسیار پایین­تر است.

 

 

پژوهشكده محيط زيست و بيو تكنولوژي

طرح توسعه جزيره سيري به عنوان الگوی جزیره سبز صنعتی

متقاضي: شرکت نفت فلات قاره

هدف: تبدیل جزیره عملیاتی سیری به اولین جزیره سبز صنعتی در خلیج فارس

طرح جزيره سبز با هدف توسعه پايدار ،افزايش بهره وري اقتصادي و صيانت از اكوسيستم منحصر بفرد خليج فارس و بعنوان الگو براي توسعه ساير مناطق صنعت نفت در منطقه سيري  در حال اجرا مي باشد. پژوهشگاه صنعت نفت نيز بعنوان نهاد مسول تجميع دانش در وزارت نفت بعنوان مجري طرح انتخاب گرديد.در اولين گام به منظور برنامه ريزي صحيح اقدام به تهيه نقشه راه براي اين كلان طرح شد. با توجه به حوزه هاي مديريتي مورد بررسي(انرژي ، پسماندهاي صنعتي و شهري،فاضلاب ها ،نگهداري و احيائ اكوسيستم ها ،فرايند هاي صنعتي ، مسائل اجتماعي و اقنصادي) قطب هاي پژوهشي در داخل و خارج پژوهشگاه ،دانشگاهها ، موسسات علمي و پژوهشي وشركت  هاي مشاوره و خدمات مهند سي جهت بهره برداري هاي اتي شناسايي شدند. نتيجه اين طرح ارائه برنامه­اي يکپارچه جهت نيل به توسعه پايدار در جزيره سيري از طريق بهره برداري بهينه از منابع است که در نهايت افزايش بهره وري اقتصادي، كاهش توليد پسماند و هدررفت انرژي، صيانت و احياي اكوسيستم و نيز نشاط و رضايت خاطر کارکنان را در پي خواهد داشت.

با اجراي اين طرح تعاملي سازنده و همه­جانبه ميان انسان، صنعت و محيط زيست در منطقه صنعتي سيري برقرار خواهد شد و دستاوردهاي حاصل در اين جزيره به عنوان الگويي براي توسعه ساير مناطق صنعتي در کشور و منطقه قابل استفاده خواهد بود.دستاورد هاي اين طرح شامل موارد زير مي باشد:

back circle green  افزايش بهره­وري اقتصادي

back circle green كاهش توليد پسماند و هدررفت انرژي

back circle green صيانت و احياي اكوسيستم منطقه

back circle green نشاط و رضايت خاطر کارکنان

طرح توسعه فناوریهای نوین جهت کاهش وحذف آلاینده های زیست محیطی در صنعت نفت

متقاضي: مديريت پژوهش و توسعه شركت ملي نفت

هداف:

 • تهيه نقشه راه كاربرد نانو فناوري در كاهش آلاينده هاي محيط زيست

 • ساخت ،بهينه سازي نانو مواد به منظور كاربردهاي زيست محيطي

 • كاهش آسيب هاي وارده به محيط زيست،حفاظت از محيط زيست

 • انتقال، توسعه ،كاربردي و بومي نمودن نانو فناوري در كاهش آلاينده هاي هدف در اين طرح(در مقياس بنچ)

 • كسب دانش فني كاربرد نانو فناوري درمحيط زيست 

 • كاهش آلاينده هاي هوا با استفاده از نانو فناوري

 • بهبود كيفيت آب و كاهش آلاينده هاي آن با نانو مواد زيست سازگار

 • كاربرد نانو فناوري در پاكسازي خاك

 • امكان سنجي و تلاش در جهت استفاده از توانمندي هاي نانوفناوري به منظور اصلاح

 • جايگزيني فرايند هاي جاري با فرايند هاي كم هزينه تر و سازگار با محيط زيست

 • تعيين سرنوشت نهائي نانو مواد كاربردي در محيط زيست

توسعه صنعتي بدون در نظر گرفتن ملاحظات زيست محيطي بون شك منجر به نوسعه پايدار نخواهد شدو صيانت از محيط زيست بلا شك از مهمترين دستاورد هاي توسعه پايدار مي باشد.در حال حاضر تلاش هاي روز افزوني براي استفاده از تكنولوژي هاي نوين (نانو تكنولوژي و بيوتكنولوژي) در زمينه پايش و جلوگيري بهنگام از الودگي محيط زيست و پاكسازي ان در صورت الودگي در جريان مي باشد. پژوهشگاه صنعت نفت نيز بدليل رسالت علمي و تحقيقاتي خود در اين مسير تلاش هاي موثري را صورت داده است.

 

 

طرح : توسعه تكنولوژي هاي جديد مرتبط با تصفيه آب و پسآب واحدهاي نمك زدايي صنايع بالادستي 

(ProducedWater)                                                                                          

متقاضي: پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران

هدف: كاهش موادمعلق،  بار آلي و نمك هاي محلول پسآب هاي واحدهاي نمك زدايي به منظور حفظ محيط زيست ، تزريق به مخزن و استفاده مجدد از پساب تصفيه شده

پسآب هاي واحدهاي نمك زدايي صنايع بالادستي نفت و برخي از پسآب هاي پالايشگاه هاي نفت و گاز و مجتمع هاي پتروشيمي  حجم زيادي داشته و داراي ميزان زيادي مواد معلق، نمك هاي محلول و بار آلي ( بصورت مواد نفتي شناور، امولسيون و محلول) و ديگر آلاينده ها مي باشند ودرحال حاضر در اكثر مناطق بدون هيچ تصفيه اي به حوضچه هاي تبخير ارسال يا به مخازن نفتي تزريق مي گردد. باتوجه به  مخاطرات زيست محيطي و كمبود منابع آبي ، بازيافت پسآب هاي داراي مواد محلول بالا  به همراه بار آلي زياد كه با روش هاي متداول تصفيه پسآب قابل تصفيه نمي باشند ضروري بوده و ازسويي ارتقاي استاندارهاي زيست محيطي، ضرورت بررسي و بكارگيري تكنولوژي هاي جديد تصفيه پسآب را ديكته مي نمايد. بدين ترتيب شناسايي ، بررسي و امكان سنجي كاربرد تكنيك‌هاي نوين  و پيشرفته در داخل كشور ، بومي و به روز نمودن آن‌ها دراين طرح انجام مي پذيرد . مثال هايي از اين تكنيك‌ها، استفاده از انرژي خورشيدي وابسته به انرژي هاي نوين و پاك، روش‌هاي غشايي، تبخيري حرارتي و سيستم‌هاي بيولوژيكي نوين، اكسيداسيون پيشرفته و ... مي باشد. امروزه اين تكنولوژي ها در دنيا كاربرد فراواني در كاهش آلاينده‌هايي چون مواد معلق، موادنفتي، فلزات سنگين، املاح محلول و ساير مواد آلاينده دارند. لازم به ذكر است كه طرحي مشتمل بر ۱۶ پروژه تحت عنوان "كسب دانش فني تكنولوژي‌هاي جديد تصفيه آب و فاضلاب" در پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان پيشينه طرح فعلي در پژوهشگاه صنعت نفت با نتايج قابل توجه انجام پذيرفته است .

دستآوردهاي مورد انتظار از طرح استفاده از تكنولوژي هاي نوين در تصفيه پسآب توليدي در صنايع بالادستي نفت به قرار زير مي باشد:

back circle green تامين استاندارهاي زيست محيطي تخليه پساب هاي تصفيه شده به محيط زيست.

back circle green كاهش ميزان مواد معلق، نمك محلول بسياربالا در پسآب ، بار آلي شامل نفت ، تركيبات روغني و گريس و ديگر آلاينده ها.

back circle green استفاده مجدد از پساب تصفيه شده در چرخه توليد نفت  و كاهش مصرف آب با توجه به كمبود منابع آبي در دسترس

back circle green بومي سازي تكنولوژي‌هاي نوين و پيشرفته با توجه به شرايط منطقه

back circle green نمودار جريان تصفيه پساب هاي همراه نفت(Produced Water)

back circle green روش شناور سازي با هواي محلول و بيولوژيكي

back circle green تصفيه پسآب هاي نفتي 

 

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد